Kendimce Gözlemeler

Şifrem: Cep Numaram!


 Internet gün geçtikçe hayatımıza daha çok işliyor. İlk başlarda sadece iletişim amaçlı kullanılan Internet, şimdilerde her işimizi gördüğümüz bir platform haline geldi. Öyle ki, yerinizden kalkmadan okula, hatta işe bile gidebiliyorsunuz. Alışveriş yapıp mağaza mağaza dolaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Ya da dışarıya çıkıp alışveriş yapmadan önce en iyi piyasa araştırmalarını Internet’ten yapabilmektesiniz. Yani kısacası, artık yaptığımız / yapacağımız her işin bir kenarı, ucu Internet’e değmekte. Internet bu kadar yararlı bir platformken, bir o kadar da hayatınızı karartabilecek bir potansiyele sahiptir. Nasıl mı?

Internet üzerinde yaptığımız işlemlerin hemen hepsinde bir mail adresimizin olması zorunluluğu vardır. Bunun yanında iletişimin sürekliğini sağlamak adına Facebook, Twitter, MSN gibi kullandığımız birçok ortam var. Internet üzerinden alışveriş yapmak, ders yapmak, işinizle ilgili çalışmaları yürütmek v.s. Tüm bu işlemler için bir kullanıcı adı ve şifre kullandığımız muhakkak. Peki, şifreniz ne kadar güvende?

Mail adresinizin şifresini bilen birisinin sizin adınıza neler yapabileceğini hiç düşündünüz mü? Bence düşünmek istemezsiniz. Zira ortaya çıkabilecek sonuçlar o kadar vahimdir ki, altından kalkmanız bir mucizedir. Pek çok kişi kişisel mail adreslerinde isim kullanmak yerine rumuz kullanmayı tercih eder. Bir maske takındığınızı zannedersiniz. Ama unutmayın ki, işin iç yüzü bu şekilde değil.

Günümüzde Internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu mail veya MSN adresi şifrelerinde, cep veya ev telefonu numaralarını kullanmakta! İkinci sırada ise doğum tarihi kullanmak geliyor. T.C. kimlik numaralarını kullananlar, okul numarasını kullananlar, isimlerini tersten yazanlar v.s. Bunları saymıyorum bile. Bir de şifresini sevgilileriyle paylaşanlar var tabii. Güvenden çok, zarar getiren bir meseledir. – Zaten karşılıklı şifre değişimi yapılacak kadar güvenilmeyen biriyle nasıl sevgili olunur anlamıyorum şahsen. Neyse ki bu farklı bir konu, o yüzden hiç girmeyeceğim. – Hakkınızda biraz bilgiye sahip olan birisi, kısa bir uğraştan sonra şifrelerinizi ele geçirmek için hiç de zorlanmayacaktır. Peki, mail şifreniz başkalarının eline geçerse neler olabilir?

Mail adresinizin şifresini bulan bir kişi tüm Internet hayatınızı ele geçirmiş demektir. Zira Internet’te üye olduğunuz tüm ortamlar mail adresinize bağlıdır. Ve bu üyeliklerinizin de mail adresiniz kullanılarak ele geçirilmesi an meselesidir. Facebook hesabınızı ele geçiren biri tüm arkadaş listenizin sizden nefret etmesine neden olabilir. Senelerce uğraşıp edindiğiniz kariyeriniz bir anda sıfırlanabilir, işinizi kaybedebilirsiniz. Ya da mail hesabınıza bağlı bulunan Paypal gibi para aktarım havuzu sistemlerinden herhangi birinde hesabınız varsa ve de bu hesabınızda benim gibi sanal kredi kartı yerine, asıl kredi kartınızı kullanıyorsanız, bir sonraki hesap extrenizde hiç de görmek istemediğiniz harcamalarla karşılaşabilirsiniz. Maddi kaybınız belki o kadar önemli olmayabilir sizin için. Fakat manevi kayıplarınız acımasız olacaktır.

Bu durumlara düşmemek tabii ki sizin elinizdedir. Şifrenizi basit bilgiler yerine, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde oluşturmak ve bu şifreyi kendinizden başka hiç kimseyle paylaşmamak sizin yararınıza olacaktır. Kredi kartı numaralarınızı sizden başka bilen kimse yoksa süresi dolmuş, ya da bir şekilde değişen ve artık eski olup kullanılmayan kredi kartınızın numarasını kullanabilirsiniz. 16 haneli bir şifreyi kimse kolay kolay aklında tutamaz tabii ki. Ama birkaç giriş ve denemeden sonra şifrenize alışırsınız. Yine de bulunamaz bir şifre değil elbet, ama bulmak için de çok büyük uğraşlar gerektirir. Kimse de kalkıp bu zahmete katlanmaz. Şifrenin en sağlıklısı harf ve rakam karışımı kombinasyonlardır. Böyle bir şifre kullanıyorsanız kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Tabii ki birileriyle paylaşmadığınız sürece.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s