Kendimce Gözlemeler

Türküz, Doğruyuz, Çalışkanız, Ama Dilimiz Bozuk!


 Başlık sizlere birşey anımsattı mı? Hani ilkokul dönemlerimizde, hepimizin her sabah okul bahçesinde sıraya girip, hep bir ağızdan tekrarladığımız bir yemin törenimiz vardı, “Andımız.” O dönemlerde haylazlığımızdan okula 5 dakika geç gelip bu törenden sıyrılmaya çalışırdık. Şimdilerde çevreme bakınıyorumda, iyice yozlaşmaya yüz tutmuş Türkçemizin halini gördükçe, keşke bu ettiğimiz yemini biraz daha kavrayabilseydik diyorum.

Internet ve cep telefonu hayatımıza girdiğinden bu yana, günlük yaşantımız daha bir renkli, daha bir kolay olmaya başladı. Fakat bunun yanı sıra özümüzü kaybetmeye başladık. Güzel Türkçemiz artık öyle bir hale geldi ki, bazen anlamak mümkün olmuyor, hatta Türkçe demeye bin şahit gerekiyor. Kurduğumuz cümlelerin içerisine yerleştirdiğimiz yabancı dillerdeki kelimeler olsun, Internet yazışmalarımız, cep telefonu mesajlarımız olsun her yerde Türkçemizi katletmekten çekinmiyoruz.

Peki bunun suçlusu kim? Hayatımızdaki yenilikler mi, teknoloji mi? Kesinlikle HAYIR! Bunun suçlusu bizleriz. Zira, sırf MSN de yazışırken kolaylık olsun adı altında kelimeler içerisindeki harfleri yutanlar bizler değil miyiz? 2 tane kelimeyi yazmak zor geliyor diye kısaltmalar kullananlar bizler değil miyiz? Bırakın Internet’te yazışmayı, çevremizdeki insanlarla girdiğimiz diyaloglarda bile cümlelerimizin arasına İngilizceveya başka dillerdeki kelimeleri serpiştirenler bizler değil miyiz?

Okey demek yerine, tamam diyemiyor muyuz? Sadece bir harf fazla söylemek bize çok mu zor geliyor? Zamanında ettiğimiz yeminlerin hiç bir anlamı kalmamış artık. Türküz, doğruyuz, çalışkanız, ama dilimiz bozuk maalesef…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s